Poruszając się po ulicach, w wielu miejscach można zauważyć obecność takich konstrukcji jak rusztowania. Zwłaszcza w dużych miastach jest ich tak dużo, że bardzo często nie zwracamy już na nie uwagi. Tego typu elementy pozwalają na wykonanie wielu różnych prac, zarówno o charakterze budowlanym, wykończeniowym, jak i instalacyjnym. Z tego względu, wynajem rusztowań cieszy się ogromną popularnością nie tylko w dużych miejscowościach, ale również znacznie mniejszych. Jakie jest najpopularniejsze zastosowanie opisywanych konstrukcji?
Jedną z najważniejszych kwestii jeśli chodzi o stawianie tego typu elementów jest to, aby spełniały one wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Duże znaczenie ma ponadto komfort związany z eksploatacją. Osoby, które decydują się na wynajem rusztowań i zamierzają na nich pracować, muszą posiadać niezbędną wiedzę, doświadczenie oraz w 100% znać zasady i przepisy bezpieczeństwa, w tym oczywiście się do nich stosować. Tymczasowe konstrukcje umożliwiają wykonywanie różnego rodzaju czynności na wysokościach, począwszy od kilku metrów, kończąc nawet na kilkudziesięciu. W zależności od tego jaki rodzaj rusztowania jest nam potrzebny, można zdecydować się na wersje wolnostojące, jezdne lub mocowane do budynku. W jakich branżach najczęściej spotykamy się z opisywanymi konstrukcjami?
Zanim zdecydujemy się na wypożyczenie, należy zastanowić się nad tym jaki dokładnie rodzaj rusztowania jest nam potrzebny. Podział uwzględnia różne kryteria i tak w przypadku charakteru konstrukcji wyróżniamy wersje modułowe, ramowe, stojakowe, specjalne, wspornikowe i kozłowe. Kolejnym kryterium jest materiał. Można zdecydować się na drewno, stal, aluminium oraz włókno szklane.
Najczęściej jednak pod uwagę bierze się sposób wykorzystania. Jedną z opcji są rusztowania jezdne. Posiadają one ramy z kółkami i pomost z poręczami. Z uwagi na ich mobilny charakter, znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie pojawia się konieczność częstego zmieniania stanowiska pracy. Konstrukcja jest lekka i stabilna, a sam montaż przebiega szybko i nie należy do skomplikowanych. Drugą opcją są rusztowania elewacyjne, które bazują na pionowej konstrukcji nośnej i są kotwione do ścian budynku. Wykorzystuje się je w przypadkach gdy konieczna jest zmiana szerokości pomostów.